Przypisani Północy
Stowarzyszenie Kulturalne z siedzibą w Olecku

SP4KPP - historia i działalność.


  Na krótkich falach….
Zawody krótkofalarskie polegają na nawiązaniu jak największej ilości łączności radiowych w określonym czasie. Krajowe zawody trwają zwykle 2 godziny, międzynarodowe 24 – 48 godzin. Nasza radiostacja klubowa SP4KPP działająca przy Stowarzyszeniu Przypisani Północy uczestnicząc w Mistrzostwach Polski Amatorskich Radiostacji Klubowych i Indywidualnych (MP ARKI) zajęła w 2007 r – 7 miejsce, w 2008 - 3 miejsce uzyskując tytuł II wicemistrza Polski, w 2009 – 6 miejsce po dziewięciu rundach (nie rozliczono jeszcze całego roku 2009).
W zawodach tych w ciągu roku bierze udział około 350 radiostacji. Jesteśmy w ścisłej czołówce ogólnopolskiej w kategorii fonicznej, a na te sukcesy zapracowali: Jerzy Weiss – SP4WLW i Wojciech Pokusa – SP4ICD. Zawody odbywają się wieloetapowo i mają 12 rund (raz w miesiącu 1runda). Podsumowanie następuje po 12 rundach.
W ostatnim miesiącu SP4ICD wziął udział w dwóch zawodach międzynarodowych – YO DX Contest (łączności całego świata z Rumunią) i All Asian DX Contest (łączności świata z Azją). Wynik zawodów będzie znany za około pół roku, ale już dziś wiemy, że nie będzie to miejsce w „ogonie”.
Na zakończenie kilka krótkofalarskich zwrotów używanych w eterze:
QTH – miejsce nadawania, QSL – praca, zrozumiałem, QTC – mam dla Ciebie wiadomość, ORZ – kto mnie woła, QSO – łączność radiowa, OM – mężczyzna (old man), YL – kobieta, niewiasta (young lady), 73 – pozdrawiam, 88 – ucałowania, QRT – kończę nadawanie… Pragniemy zainteresować czytelników naszym hobby, bo kto raz usłyszy delikatny szum krótkich fal eteru zechce do nich wracać….

Wojciech Pokusa - SP4ICD

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze
 

Strona główna

Ostatnia aktualizacja:  24 września 2010  w@m